Jak probíhá výroba dubové spárovky

Všechno začíná výběrem špičkového dřeva. Bez něj se nedá hezká dubová deska vůbec vyrobit. U nás pracujeme výhradně se dřevem ze zdravých lesů (certifikace 100% FSC), které bylo správně pokácené (ideálně v zimě, kdy je ve stromech nejméně mízy), dobře odležené (2-3 roky na vzdušné vlhkosti) a dobře dosušené (na 8-12% vlhkosti).

Dubové fošny na výrobu dubové spárovky
Výroba dubové desky

Ze surových fošen vyřežeme vše, co do dobré desky prostě nepatří (křivé středy, hluboké praskliny a další prvky, které by mohly v budoucnu zlobit) a necháme jenom to, z čeho vám vyrobíme desku vašich snů. Pokud chcete sukatou, pak hledáme nápadité suky a pokud spíš čistší, pak jdou všechny velké suky pryč.

Sámování dubových fošen
Nahrubo nařezané dubové dřevo, připravené na hoblování

Jak máme nařezáno, tak se jde na hoblovku, díky které z vyřezaného a pořád dost křivého kusu dřeva uděláme přesnou, pravoúhlou lamelu. Pro tento úkol používáme nejmodernější mašinku od společnosti FELDER dual51, která má speciální zuby do spirály a díky tomu dřevo hobluje krásně čistě a na milimetr přesně.

Hoblování dubové spárovky na FORMAT4 DUAL51
Čistě ohoblované dubové lamely pro výrobu dubové spárovky

Po hoblování nastává fáze rozhozu, kdy ohoblované lamely skládáme vedle sebe tak dlouho, dokud nenajdeme oku líbivou skladbu, při dodržení tradičních truhlářských pravidel pro skládání dubových desek. Někdy to máme hned a někdy to zabere pár hodin a další kolečka vyřezávání a hoblování. Prostě tak dlouho, dokud s tím nejsme úplně spoko .)

Jak máme skladbu, vyznačíme si jí tužkou a jdeme lepit.

Výroba dubové spárovky
Lepení dubové spárovky

Lamely napatláme lepidlem (čím víc, tím líp) a pevně sevřeme na našem rovném lepícím stole (pro technické nadšence – je to na desetinu přesný, 3D svařovací stůl Siegmund upravený pro vysoce přesné lepení dubové spárovky).

Po zaschnutí, lepidlo zbrousíme, vydlabeme a vytmelíme suky a desku orovnáme na finální tloušťku.

Tmelení suků během výroby dubové spárovky
2023-04-17 17.27.46
Hoblování

Jak je deska slepená a vyspravená (=s vytmelenými suky), pak ji zařízneme na požadovaný rozměr, zaoblíme hrany a ještě jednou přebrousíme jemným brusem. Potom následují nátěry, finální kontrola a balení.

Formátování surové dubové spárovky pilou Festool
Natírání masivní dubové desky přírodním voskovým olejem
Dubová deska s oblou přírodní hranou a černě vytmelenými suky